AM2DS-2405DH60RZ
DigiKey Part Number
5245-AM2DS-2405DH60RZ-ND
Manufacturer Product Number
AM2DS-2405DH60RZ
Description
2W 5V/-5V DC/DC Converter
Manufacturer Standard Lead Time
0 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Isolated Module DC DC Converter 2 Output 5V -5V 200mA, 200mA 21.6V - 26.4V Input
Category
Power (Watts)
2 W
Mfr
Voltage - Isolation
6000 V
Series
Applications
Industrial
Operating Temperature
-40°C ~ 90°C (With Derating)
Efficiency
85%
Number of Outputs
2
Package / Case
7-SIP Module, 6 Leads
Voltage - Input (Min)
21.6V
Size / Dimension
0.76" L x 0.24" W x 0.39" H (19.5mm x 6.0mm x 10.0mm)
Voltage - Input (Max)
26.4V
Supplier Device Package
7-SIP
Voltage - Output 1
Approval Agency
CE, EN, UKCA
Voltage - Output 2
-5V
Standard Number
Current - Output (Max)
200mA, 200mA