AM2DS-0505DH52Z
DigiKey Part Number
5245-AM2DS-0505DH52Z-ND
Manufacturer
aimtec
Manufacturer Product Number
AM2DS-0505DH52Z
Description
DC DC CONVERTER +/-5V 2W
Manufacturer Standard Lead Time
8 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Isolated Module DC DC Converter 2 Output 5V -5V 200mA, 200mA 4.5V - 5.5V Input
Category
Current - Output (Max)
200mA, 200mA
Mfr
Power (Watts)
2 W
Series
Voltage - Isolation
5.2 kV
Packaging
Tube
Applications
ITE (Commercial)
Part Status
Active
Operating Temperature
-40°C ~ 65°C (With Derating)
Type
Isolated Module
Efficiency
79%
Number of Outputs
2
Mounting Type
Through Hole
Voltage - Input (Min)
4.5V
Package / Case
7-SIP Module, 5 Leads
Voltage - Input (Max)
5.5V
Size / Dimension
0.76" L x 0.28" W x 0.39" H (19.5mm x 7.2mm x 10.0mm)