AM2D-2424DH60Z
DigiKey Part Number
2721-AM2D-2424DH60Z-ND
Manufacturer Product Number
AM2D-2424DH60Z
Description
DC DC CONVERTER +/-24V 2W
Customer Reference
Detailed Description
Isolated Module DC DC Converter 2 Output -24 ~ 24V -24V 42mA, 42mA 21.6V - 26.4V Input
Category
Current - Output (Max)
42mA, 42mA
Mfr
Power (Watts)
2 W
Series
Voltage - Isolation
6 kV
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Efficiency
82%
Number of Outputs
2
Voltage - Input (Min)
21.6V
Voltage - Input (Max)
26.4V
Size / Dimension
0.76" L x 0.24" W x 0.39" H (19.5mm x 6.0mm x 10.0mm)