AM2D-2403SH52Z
DigiKey Part Number
2721-AM2D-2403SH52Z-ND
Manufacturer
aimtec
Manufacturer Product Number
AM2D-2403SH52Z
Description
DC DC CONVERTER 3.3V 2W
Customer Reference
Detailed Description
Isolated Module DC DC Converter 1 Output 3.3V 400mA 21.6V - 26.4V Input
Category
Power (Watts)
2 W
Mfr
Voltage - Isolation
5.2 kV
Series
Applications
ITE (Commercial)
Packaging
Tube
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Part Status
Active
Efficiency
72%
Type
Isolated Module
Mounting Type
Through Hole
Number of Outputs
1
Package / Case
7-SIP Module
Voltage - Input (Min)
21.6V
Size / Dimension
0.76" L x 0.24" W x 0.39" H (19.5mm x 6.0mm x 10.0mm)
Voltage - Input (Max)
26.4V
Approval Agency
CE
Voltage - Output 1
Base Product Number
Current - Output (Max)
400mA