AM2D-1215SH52Z
DigiKey Part Number
2721-AM2D-1215SH52Z-ND
Manufacturer Product Number
AM2D-1215SH52Z
Description
DC DC CONVERTER 15V 2W
Customer Reference
Detailed Description
Isolated Module DC DC Converter 1 Output 15V 134mA 10.8V - 13.2V Input
Category
Power (Watts)
2 W
Mfr
Voltage - Isolation
5.2 kV
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Efficiency
82%
Number of Outputs
1
Voltage - Input (Min)
10.8V
Size / Dimension
0.76" L x 0.24" W x 0.39" H (19.5mm x 6.0mm x 10.0mm)
Voltage - Input (Max)
13.2V
Approval Agency
CE
Voltage - Output 1
Base Product Number
Current - Output (Max)
134mA