AM2D-1209DH60Z
DigiKey Part Number
2721-AM2D-1209DH60Z-ND
Manufacturer Product Number
AM2D-1209DH60Z
Description
DC DC CONVERTER +/-9V 2W
Customer Reference
Detailed Description
Isolated Module DC DC Converter 2 Output -9 ~ 9V -9V 111mA, 111mA 10.8V - 13.2V Input
Category
Current - Output (Max)
111mA, 111mA
Mfr
Power (Watts)
2 W
Series
Voltage - Isolation
6 kV
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Efficiency
77%
Number of Outputs
2
Voltage - Input (Min)
10.8V
Package / Case
7-SIP Module
Voltage - Input (Max)
13.2V
Size / Dimension
0.76" L x 0.24" W x 0.39" H (19.5mm x 6.0mm x 10.0mm)