AM2D-0507SH52Z
DigiKey Part Number
6286-AM2D-0507SH52Z-ND
Manufacturer Product Number
AM2D-0507SH52Z
Description
DC DC CONVERTER 7.2V 2W
Customer Reference
Detailed Description
Isolated Module DC DC Converter 1 Output 7.2V 278mA 4.5V - 5.5V Input
Category
Current - Output (Max)
278mA
Mfr
Power (Watts)
2 W
Series
Voltage - Isolation
5.2 kV
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Efficiency
80%
Number of Outputs
1
Voltage - Input (Min)
4.5V
Package / Case
7-SIP Module
Voltage - Input (Max)
5.5V
Size / Dimension
0.76" L x 0.24" W x 0.39" H (19.5mm x 6.0mm x 10.0mm)