AM250HB-11015SA30JZ
DigiKey Part Number
2721-AM250HB-11015SA30JZ-ND
Manufacturer
aimtec
Manufacturer Product Number
AM250HB-11015SA30JZ
Description
250W DC/DC Converter
Customer Reference
Detailed Description
Isolated Module DC DC Converter 1 Output 15V 16.6A 40V - 160V Input
Category
Current - Output (Max)
16.6A
Mfr
Power (Watts)
250 W
Series
Voltage - Isolation
3 kV
Packaging
Box
Applications
ITE (Commercial)
Part Status
Active
Features
Adjustable Output, Remote On/Off, Remote Sense
Type
Isolated Module
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Number of Outputs
1
Efficiency
90%
Voltage - Input (Min)
40V
Mounting Type
Through Hole
Voltage - Input (Max)
160V
Package / Case
Half Brick
Voltage - Output 1
Size / Dimension
2.40" L x 2.28" W x 0.54" H (61.0mm x 57.9mm x 13.8mm)