AM20EW-11015SH22LPZ
DigiKey Part Number
5245-AM20EW-11015SH22LPZ-ND
Manufacturer
aimtec
Manufacturer Product Number
AM20EW-11015SH22LPZ
Description
40~160VDC 15VDC 1.333A 20W
Manufacturer Standard Lead Time
0 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Isolated Module DC DC Converter 1 Output 15V 1.333A 40V - 160V Input
Category
Voltage - Isolation
2.25 kV
Mfr
Applications
ITE (Commercial)
Series
Features
OCP, OVP, SCP, UVLO
Packaging
Tube
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Part Status
Active
Efficiency
86%
Type
Isolated Module
Mounting Type
Through Hole
Number of Outputs
1
Package / Case
6-DIP Module
Voltage - Input (Min)
40V
Size / Dimension
2.00" L x 1.00" W x 0.47" H (50.8mm x 25.4mm x 12.0mm)
Voltage - Input (Max)
160V
Supplier Device Package
6-DIP
Voltage - Output 1
Approval Agency
CE
Current - Output (Max)
1.333A
Standard Number
Power (Watts)
20 W