AM20E-4824S-NZ
DigiKey Part Number
2721-AM20E-4824S-NZ-ND
Manufacturer Product Number
AM20E-4824S-NZ
Description
DC DC CONVERTER 24V 20W
Customer Reference
Detailed Description
Isolated Module DC DC Converter 1 Output 24V 830mA 36V - 75V Input
Category
Power (Watts)
20 W
Mfr
Voltage - Isolation
1.5 kV
Tube
Features
Remote On/Off
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Efficiency
90%
Number of Outputs
1
Voltage - Input (Min)
36V
Size / Dimension
2.00" L x 1.00" W x 0.47" H (50.8mm x 25.4mm x 11.8mm)
Voltage - Input (Max)
75V
Approval Agency
CE
Voltage - Output 1
Base Product Number
Current - Output (Max)
830mA