AM20CW-4812S-NZ
DigiKey Part Number
2721-AM20CW-4812S-NZ-ND
Manufacturer
aimtec
Manufacturer Product Number
AM20CW-4812S-NZ
Description
DC DC CONVERTER 12V 20W
Customer Reference
Detailed Description
Isolated Module DC DC Converter 1 Output 12V 1.667A 18V - 75V Input
Category
Power (Watts)
20 W
Mfr
Voltage - Isolation
1.5 kV
Series
Applications
ITE (Commercial)
Packaging
Tube
Features
Remote On/Off
Part Status
Active
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Type
Isolated Module
Efficiency
91%
Number of Outputs
1
Mounting Type
Through Hole
Voltage - Input (Min)
18V
Size / Dimension
1.00" L x 1.00" W x 0.46" H (25.4mm x 25.4mm x 11.7mm)
Voltage - Input (Max)
75V
Approval Agency
CE
Voltage - Output 1
Base Product Number
Current - Output (Max)
1.667A