AM20CW-2412DLPZ
DigiKey Part Number
5245-AM20CW-2412DLPZ-ND
Manufacturer Product Number
AM20CW-2412DLPZ
Description
9~36VDC -12VDC -0.833A 20W
Manufacturer Standard Lead Time
0 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Isolated Module DC DC Converter 2 Output -12V 12V 833mA, 833mA 9V - 36V Input
Category
Power (Watts)
20 W
Mfr
Voltage - Isolation
1.6 kV
Series
Features
Remote On/Off, OCP, OVP, SCP, UVLO
Operating Temperature
-40°C ~ 75°C (With Derating)
Efficiency
89%
Number of Outputs
2
Voltage - Input (Min)
9V
Voltage - Input (Max)
36V
Size / Dimension
1.00" L x 1.00" W x 0.47" H (25.4mm x 25.4mm x 12.0mm)
6-DIP Module
Voltage - Output 2
12V
Current - Output (Max)
833mA, 833mA