AM20CW-2405SLPZ
DigiKey Part Number
5245-AM20CW-2405SLPZ-ND
Manufacturer Product Number
AM20CW-2405SLPZ
Description
9~36VDC 5VDC 4A 20W
Manufacturer Standard Lead Time
0 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Isolated Module DC DC Converter 1 Output 5V 4A 9V - 36V Input
Category
Voltage - Isolation
1.6 kV
ITE (Commercial)
Series
Features
Remote On/Off, OCP, OVP, SCP, UVLO
Operating Temperature
-40°C ~ 75°C (With Derating)
Efficiency
90%
Number of Outputs
1
Voltage - Input (Min)
9V
Size / Dimension
1.00" L x 1.00" W x 0.47" H (25.4mm x 25.4mm x 12.0mm)
Voltage - Input (Max)
36V
Current - Output (Max)
4A
Standard Number
Power (Watts)
20 W