AM20CW-2403SEZ
DigiKey Part Number
2721-AM20CW-2403SEZ-ND
Manufacturer
aimtec
Manufacturer Product Number
AM20CW-2403SEZ
Description
9~36VAC 3.3VDC 4.5A 20W
Customer Reference
Detailed Description
Isolated Module DC DC Converter 1 Output 3.3V 4.5A 9V - 36V Input
Category
Voltage - Isolation
1.5 kV
Mfr
Applications
ITE (Commercial)
Packaging
Tube
Features
Remote On/Off, SCP
Part Status
Active
Operating Temperature
-40°C ~ 75°C (With Derating)
Type
Isolated Module
Efficiency
86%
Number of Outputs
1
Mounting Type
Through Hole
Voltage - Input (Min)
9V
Package / Case
6-DIP Module
Voltage - Input (Max)
36V
Size / Dimension
1.00" L x 1.00" W x 0.42" H (25.4mm x 25.4mm x 10.7mm)
Voltage - Output 1
Supplier Device Package
6-DIP
Current - Output (Max)
4.5A
Approval Agency
CE
Power (Watts)
20 W