AM1LS-0303SH30EZ
DigiKey Part Number
2721-AM1LS-0303SH30EZ-ND
Manufacturer Product Number
AM1LS-0303SH30EZ
Description
DC/DC Converter 3.3V 1W
Customer Reference
Detailed Description
Isolated Module DC DC Converter 1 Output 3.3V 303mA 2.97V - 3.63V Input
Category
Voltage - Isolation
1.5 kV
Mfr
Applications
Household Appliances, ITE (Commercial)
Series
Features
SCP
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Efficiency
76%
Mounting Type
Surface Mount
Number of Outputs
1
Package / Case
8-SMD Module, 4 Leads
Voltage - Input (Min)
2.97V
Size / Dimension
0.60" L x 0.43" W x 0.28" H (15.2mm x 10.9mm x 7.1mm)
Voltage - Input (Max)
3.63V
Supplier Device Package
8-SMD
Voltage - Output 1
Approval Agency
CE, cURus, EN, IEC, UL
Current - Output (Max)
303mA
Standard Number
Power (Watts)
1 W