AM1DS-1215DH52Z
DigiKey Part Number
2721-AM1DS-1215DH52Z-ND
Manufacturer Product Number
AM1DS-1215DH52Z
Description
DC DC CONVERTER +/-15V 1W
Customer Reference
Detailed Description
Isolated Module DC DC Converter 2 Output -15 ~ 15V -15V 33.33mA, 33.33mA 10.8V - 13.2V Input
Category
Current - Output (Max)
33.33mA, 33.33mA
Mfr
Power (Watts)
1 W
Series
Voltage - Isolation
5.2 kV
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Efficiency
76%
Number of Outputs
2
Voltage - Input (Min)
10.8V
Package / Case
7-SIP Module
Voltage - Input (Max)
13.2V
Size / Dimension
0.77" L x 0.24" W x 0.39" H (19.5mm x 6.0mm x 10.0mm)