AM1D-1507SH52Z
DigiKey Part Number
6286-AM1D-1507SH52Z-ND
Manufacturer Product Number
AM1D-1507SH52Z
Description
DC DC CONVERTER 7.2V 1W
Customer Reference
Detailed Description
Isolated Module DC DC Converter 1 Output 7.2V 139mA 13.5V - 16.5V Input
Category
Power (Watts)
1 W
Mfr
Voltage - Isolation
5.2 kV
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Efficiency
78%
Number of Outputs
1
Package / Case
7-SIP Module, 4 Leads
Voltage - Input (Min)
13.5V
Size / Dimension
0.77" L x 0.24" W x 0.39" H (19.5mm x 6.0mm x 10.0mm)
Voltage - Input (Max)
16.5V
Approval Agency
CE, cURus, EN, IEC, UL
Voltage - Output 1
Standard Number
Current - Output (Max)
139mA