AM1D-1209SH60Z
DigiKey Part Number
6286-AM1D-1209SH60Z-ND
Manufacturer Product Number
AM1D-1209SH60Z
Description
DC DC CONVERTER 9V 1W
Customer Reference
Detailed Description
Isolated Module DC DC Converter 1 Output 9V 111mA 10.8V - 13.2V Input
Category
Power (Watts)
1 W
Mfr
Voltage - Isolation
6 kV
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Efficiency
80%
Number of Outputs
1
Package / Case
7-SIP Module
Voltage - Input (Min)
10.8V
Size / Dimension
0.76" L x 0.24" W x 0.39" H (19.5mm x 6.0mm x 10.0mm)
Voltage - Input (Max)
13.2V
Approval Agency
CE, cURus, EN, IEC, UL
Voltage - Output 1
Standard Number
Current - Output (Max)
111mA