AM1D-0512SH60Z
DigiKey Part Number
2721-AM1D-0512SH60Z-ND
Manufacturer Product Number
AM1D-0512SH60Z
Description
DC DC CONVERTER 12V 996MW
Customer Reference
Detailed Description
Isolated Module DC DC Converter 1 Output 12V 83mA 4.5V - 5.5V Input
Category
Power (Watts)
1 mW
Mfr
Voltage - Isolation
6 kV
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Efficiency
79%
Number of Outputs
1
Voltage - Input (Min)
4.5V
Size / Dimension
0.77" L x 0.24" W x 0.39" H (19.5mm x 6.0mm x 10.0mm)
Voltage - Input (Max)
5.5V
Approval Agency
CE, cURus, EN, IEC, UL
Voltage - Output 1
Standard Number
Current - Output (Max)
83mA