AM1D-0507DH60Z
DigiKey Part Number
2721-AM1D-0507DH60Z-ND
Manufacturer Product Number
AM1D-0507DH60Z
Description
DC DC CONVERTER +/-7.2V 1W
Customer Reference
Detailed Description
Isolated Module DC DC Converter 2 Output 7.2V -7.2V 69mA, 69mA 4.5V - 5.5V Input
Category
Power (Watts)
1 W
Mfr
Voltage - Isolation
6 kV
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Efficiency
79%
Number of Outputs
2
Package / Case
7-SIP Module
Voltage - Input (Min)
4.5V
Size / Dimension
0.76" L x 0.24" W x 0.39" H (19.5mm x 6.0mm x 10.0mm)
Voltage - Input (Max)
5.5V
Approval Agency
CE, cURus, EN, IEC, UL
Voltage - Output 1
Standard Number
Voltage - Output 2
-7.2V
Base Product Number
Current - Output (Max)
69mA, 69mA