AM1D-0324SH60Z
DigiKey Part Number
2721-AM1D-0324SH60Z-ND
Manufacturer Product Number
AM1D-0324SH60Z
Description
DC DC CONVERTER 24V 1W
Customer Reference
Detailed Description
Isolated Module DC DC Converter 1 Output 24V 42mA 2.97V - 3.63V Input
Category
Power (Watts)
1 W
Mfr
Voltage - Isolation
6 kV
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Efficiency
73%
Number of Outputs
1
Voltage - Input (Min)
2.97V
Size / Dimension
0.76" L x 0.24" W x 0.39" H (19.5mm x 6.0mm x 10.0mm)
Voltage - Input (Max)
3.63V
Approval Agency
CE, cURus, EN, IEC, UL
Voltage - Output 1
Standard Number
Current - Output (Max)
42mA