AM1D-0307DH60Z
DigiKey Part Number
6286-AM1D-0307DH60Z-ND
Manufacturer
aimtec
Manufacturer Product Number
AM1D-0307DH60Z
Description
DC DC CONVERTER +/-7.2V 1W
Customer Reference
Detailed Description
Isolated Module DC DC Converter 2 Output 7.2V -7.2V 69mA, 69mA 2.97V - 3.63V Input
Category
Current - Output (Max)
69mA, 69mA
Mfr
Power (Watts)
1 W
Series
Voltage - Isolation
6 kV
Packaging
Tube
Applications
ITE (Commercial)
Part Status
Active
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Type
Isolated Module
Efficiency
72%
Number of Outputs
2
Mounting Type
Through Hole
Voltage - Input (Min)
2.97V
Package / Case
7-SIP Module
Voltage - Input (Max)
3.63V
Size / Dimension
0.76" L x 0.24" W x 0.39" H (19.5mm x 6.0mm x 10.0mm)