AM15JW-2412SH30Z
DigiKey Part Number
2721-AM15JW-2412SH30Z-ND
Manufacturer Product Number
AM15JW-2412SH30Z
Description
DC DC CONVERTER 12V 15W
Customer Reference
Detailed Description
Isolated Module DC DC Converter 1 Output 12V 1.25A 9V - 36V Input
Category
Current - Output (Max)
1.25A
Mfr
Power (Watts)
15 W
Series
Voltage - Isolation
3 kV
Operating Temperature
-40°C ~ 100°C (With Derating)
Efficiency
88%
Number of Outputs
1
Voltage - Input (Min)
9V
Package / Case
6-DIP Module
Voltage - Input (Max)
36V
Size / Dimension
1.60" L x 1.00" W x 0.43" H (40.6mm x 25.4mm x 10.9mm)