AM150HB-11048SA30JZ
DigiKey Part Number
2721-AM150HB-11048SA30JZ-ND
Manufacturer Product Number
AM150HB-11048SA30JZ
Description
150W DC/DC Converter
Customer Reference
Detailed Description
Isolated Module DC DC Converter 1 Output 48V 3.12A 43V - 160V Input
Category
Power (Watts)
150 W
Mfr
Voltage - Isolation
3 kV
Packaging
Box
Features
Adjustable Output, Remote On/Off, Remote Sense
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Efficiency
88%
Number of Outputs
1
Voltage - Input (Min)
43V
Package / Case
Half Brick
Voltage - Input (Max)
160V
Size / Dimension
2.40" L x 2.28" W x 0.54" H (61.0mm x 57.9mm x 13.8mm)
Voltage - Output 1
Supplier Device Package
Half Brick
Current - Output (Max)
3.12A