AM10TW-4805SLPZ
DigiKey Part Number
5245-AM10TW-4805SLPZ-ND
Manufacturer Product Number
AM10TW-4805SLPZ
Description
18-75VAC 5VDC 2A 10W
Manufacturer Standard Lead Time
0 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Isolated Module DC DC Converter 1 Output 5V 2A 18V - 75V Input
Category
Power (Watts)
10 W
Mfr
Voltage - Isolation
1.5 kV
Tube
Features
Remote On/Off, OCP, OTP, SCP, UVLO
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (With Derating)
Efficiency
86%
Number of Outputs
1
Voltage - Input (Min)
18V
Package / Case
24-DIP Module, 9 Leads
Voltage - Input (Max)
75V
Supplier Device Package
24-DIP
Voltage - Output 1
Approval Agency
CE
Current - Output (Max)
2A