AM10TW-2405DLPZ
DigiKey Part Number
6286-AM10TW-2405DLPZ-ND
Manufacturer Product Number
AM10TW-2405DLPZ
Description
9-36VAC 5VDC 1A 10W
Customer Reference
Detailed Description
Isolated Module DC DC Converter 2 Output -5V 5V 1A, 1A 9V - 36V Input
Category
Power (Watts)
10 W
Mfr
Voltage - Isolation
1.5 kV
Tube
Features
Remote On/Off, OCP, OTP, SCP, UVLO
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (With Derating)
Efficiency
83%
Number of Outputs
2
Voltage - Input (Min)
9V
Package / Case
24-DIP Module, 9 Leads
Voltage - Input (Max)
36V
Supplier Device Package
24-DIP
Voltage - Output 1
Approval Agency
CE
Voltage - Output 2
5V
Standard Number
Current - Output (Max)
1A, 1A