AM10G-2409NZ
DigiKey Part Number
2721-AM10G-2409NZ-ND
Manufacturer Product Number
AM10G-2409NZ
Description
DC DC CONVERTER 9V 10W
Customer Reference
Detailed Description
Isolated Module DC DC Converter 1 Output 9V 1.11A 18V - 36V Input
Category
Power (Watts)
10 W
Mfr
Voltage - Isolation
1.5 kV
Tube
Features
Remote On/Off
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Efficiency
86%
Number of Outputs
1
Voltage - Input (Min)
18V
Package / Case
8-SIP Module
Voltage - Input (Max)
36V
Size / Dimension
0.87" L x 0.37" W x 0.47" H (22.0mm x 9.5mm x 12.0mm)
Voltage - Output 1
Base Product Number
Current - Output (Max)
1.11A