AM10EW-2412DH30-NZ
DigiKey Part Number
2721-AM10EW-2412DH30-NZ-ND
Manufacturer
aimtec
Manufacturer Product Number
AM10EW-2412DH30-NZ
Description
DC DC CONVERTER +/-12V 10W
Customer Reference
Detailed Description
Isolated Module DC DC Converter 2 Output -12 ~ 12V -12V 416mA, 416mA 9V - 36V Input
Category
Current - Output (Max)
416mA, 416mA
Mfr
Power (Watts)
10 W
Series
Voltage - Isolation
3 kV
Packaging
Tube
Applications
ITE (Commercial)
Part Status
Active
Features
Remote On/Off
Type
Isolated Module
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Number of Outputs
2
Efficiency
86%
Voltage - Input (Min)
9V
Mounting Type
Through Hole
Voltage - Input (Max)
36V
Size / Dimension
2.03" L x 1.04" W x 0.47" H (51.5mm x 26.5mm x 12.0mm)