AM10EW-2405DLPZ
DigiKey Part Number
5245-AM10EW-2405DLPZ-ND
Manufacturer
aimtec
Manufacturer Product Number
AM10EW-2405DLPZ
Description
9~36VDC 5VDC 1A 10W
Manufacturer Standard Lead Time
0 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Isolated Module DC DC Converter 2 Output 5V, -5V 1A, 1A 9V - 36V Input
Category
Voltage - Isolation
1.5 kV
Mfr
Applications
ITE (Commercial)
Series
Features
Remote On/Off, OCP, OVP, SCP, UVLO
Packaging
Tube
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (With Derating)
Part Status
Active
Efficiency
83%
Type
Isolated Module
Mounting Type
Through Hole
Number of Outputs
2
Package / Case
6-DIP Module
Voltage - Input (Min)
9V
Size / Dimension
2.00" L x 1.00" W x 0.47" H (50.8mm x 25.4mm x 12.0mm)
Voltage - Input (Max)
36V
Supplier Device Package
6-DIP Module
Voltage - Output 1
Approval Agency
CE
Current - Output (Max)
1A, 1A
Standard Number
Power (Watts)
10 W