AM10CW-4805SEZ
DigiKey Part Number
2721-AM10CW-4805SEZ-ND
Manufacturer Product Number
AM10CW-4805SEZ
Description
18~75VDC 5V 2A 10W
Customer Reference
Detailed Description
Isolated Module DC DC Converter 1 Output 5V 2A 18V - 75V Input
Category
Voltage - Isolation
1.5 kV
Features
Remote On/Off, SCP
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Efficiency
84%
Voltage - Input (Min)
18V
Size / Dimension
1.00" L x 1.00" W x 0.42" H (25.4mm x 25.4mm x 10.7mm)
Voltage - Input (Max)
75V
Current - Output (Max)
2A
Standard Number
Power (Watts)
10 W