AM10CW-2403S-NZ
DigiKey Part Number
5245-AM10CW-2403S-NZ-ND
Manufacturer Product Number
AM10CW-2403S-NZ
Description
DC DC CONVERTER 3.3V 10W
Customer Reference
Detailed Description
Isolated Module DC DC Converter 1 Output 3.3V 2.4A 9V - 36V Input
Category
Power (Watts)
10 W
Mfr
Voltage - Isolation
1.5 kV
Features
Remote On/Off
Part Status
Obsolete
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Efficiency
79%
Voltage - Input (Min)
9V
Size / Dimension
1.00" L x 1.00" W x 0.46" H (25.4mm x 25.4mm x 11.7mm)
Voltage - Input (Max)
36V
Approval Agency
CE, cURus, UL
Voltage - Output 1
Base Product Number
Current - Output (Max)
2.4A