MN095401-1
DigiKey Part Number
2104-MN095401-1-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MN095401-1
Description
MIC COND ANALOG NC 0.382"DIA
Customer Reference
Detailed Description
100 Hz ~ 10 kHz Analog Microphone Electret Condenser Noise Cancelling () Solder Pads
Category
S/N Ratio
55dB
Manufacturer
DB Unlimited
Voltage - Rated
1.5 V
Packaging
Box
Current - Supply
500 µA
Part Status
Active
Port Location
Top
Type
Electret Condenser
Termination
Solder Pads
Output Type
Analog
Size / Dimension
0.382" Dia (9.70mm)
Direction
Noise Cancelling
Height (Max)
0.213" (5.40mm)
Frequency Range
100 Hz ~ 10 kHz