MM034202-10
DigiKey Part Number
2104-MM034202-10CT-ND - Cut Tape (CT)
2104-MM034202-10DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MM034202-10
Description
MIC MEMS ANALOG OMNI -42DB
Customer Reference
Detailed Description
30 Hz ~ 10 kHz Analog Microphone MEMS (Silicon) Omnidirectional (-42dB ±1dB) Solder Pads
Category
S/N Ratio
59dB
Manufacturer
DB Unlimited
Voltage - Rated
2 V
Packaging
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Current - Supply
180 µA
Part Status
Active
Port Location
Top
Type
MEMS (Silicon)
Termination
Solder Pads
Output Type
Analog
Size / Dimension
0.122" L x 0.098" W (3.10mm x 2.50mm)
Direction
Omnidirectional
Height (Max)
0.047" (1.20mm)
Frequency Range
30 Hz ~ 10 kHz