C1608NP0300JGTS
DigiKey Part Number
3906-C1608NP0300JGTSTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
C1608NP0300JGTS
Description
CAP CER 30PF 50V C0G/NP0 0603
Customer Reference
Detailed Description
30 pF ±5% 50V Ceramic Capacitor C0G, NP0 0603 (1608 Metric)
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Part Status
Active
Size / Dimension
0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Tolerance
±5%
Thickness (Max)
0.035" (0.90mm)