C0603NP0470JFTS
DigiKey Part Number
3906-C0603NP0470JFTSTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
C0603NP0470JFTS
Description
CAP CER 47PF 25V C0G/NP0 0201
Customer Reference
Detailed Description
47 pF ±5% 25V Ceramic Capacitor C0G, NP0 0201 (0603 Metric)
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Part Status
Active
Package / Case
0201 (0603 Metric)
Capacitance
Size / Dimension
0.024" L x 0.012" W (0.60mm x 0.30mm)
Tolerance
±5%
Thickness (Max)
0.013" (0.33mm)