C0603NP0390GGTS
DigiKey Part Number
3906-C0603NP0390GGTSTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
C0603NP0390GGTS
Description
CAP CER 39PF 50V C0G/NP0 0201
Customer Reference
Detailed Description
39 pF ±2% 50V Ceramic Capacitor C0G, NP0 0201 (0603 Metric)
Category
Temperature Coefficient
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Part Status
Active
Package / Case
0201 (0603 Metric)
Capacitance
Size / Dimension
0.024" L x 0.012" W (0.60mm x 0.30mm)
Tolerance
±2%
Thickness (Max)
0.013" (0.33mm)