MURI2X30-04A
DigiKey Part Number
5806-MURI2X30-04A-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MURI2X30-04A
Description
DIODE MODULE GEN PURP 400V 30A
Customer Reference
Detailed Description
Diode Array 2 Independent 400 V 30A Chassis Mount SOT-227-4
Category
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
1.3 V @ 30 A
Manufacturer
DACO Semiconductor
Speed
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Packaging
Tube
Reverse Recovery Time (trr)
60 ns
Part Status
Active
Current - Reverse Leakage @ Vr
25 µA @ 400 V
Diode Configuration
2 Independent
Operating Temperature - Junction
-55°C ~ 175°C
Technology
Standard
Mounting Type
Chassis Mount
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
400 V
Package / Case
SOT-227-4
Current - Average Rectified (Io) (per Diode)
30A