MBRTT601200R
DigiKey Part Number
5806-MBRTT601200R-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MBRTT601200R
Description
DIODE MOD SCHOTTKY 200V TO-240AA
Customer Reference
Detailed Description
Diode Array 1 Pair Common Anode 200 V 300A Chassis Mount TO-240AA
Category
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
960 mV @ 300 A
Speed
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Current - Reverse Leakage @ Vr
5 mA @ 200 V
Operating Temperature - Junction
-55°C ~ 150°C
Diode Configuration
1 Pair Common Anode
Technology
Schottky, Reverse Polarity
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
200 V
300A