MBRTT30030A
DigiKey Part Number
5806-MBRTT30030A-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MBRTT30030A
Description
DIODE MOD SCHOT 30V 150A TO240AA
Customer Reference
Detailed Description
Diode Array 1 Pair Common Cathode 30 V 150A Chassis Mount TO-240AA
Category
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
720 mV @ 150 A
Speed
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Current - Reverse Leakage @ Vr
1 mA @ 30 V
Operating Temperature - Junction
-55°C ~ 150°C
Diode Configuration
1 Pair Common Cathode
Technology
Schottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
30 V
150A