MBRTT20030ADR
DigiKey Part Number
5806-MBRTT20030ADR-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MBRTT20030ADR
Description
DIODE MOD SCHOT 30V 100A TO240AA
Customer Reference
Detailed Description
Diode Array 1 Pair Series Connection 30 V 100A Chassis Mount TO-240AA
Category
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
700 mV @ 100 A
Speed
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Current - Reverse Leakage @ Vr
1 mA @ 30 V
Operating Temperature - Junction
-55°C ~ 150°C
Diode Configuration
1 Pair Series Connection
Technology
Schottky, Reverse Polarity
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
30 V
100A