MBRTT200200
DigiKey Part Number
5806-MBRTT200200-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MBRTT200200
Description
DIODE MOD SCHOTTKY 200V TO-240AA
Customer Reference
Detailed Description
Diode Array 1 Pair Common Cathode 200 V 100A Chassis Mount TO-240AA
Category
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
920 mV @ 100 A
Speed
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Current - Reverse Leakage @ Vr
3 mA @ 200 V
Operating Temperature - Junction
-55°C ~ 150°C
Diode Configuration
1 Pair Common Cathode
Technology
Schottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
200 V
100A