MBRTT200100ADR
DigiKey Part Number
5806-MBRTT200100ADR-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MBRTT200100ADR
Description
DIODE MOD SCHOTTKY 100V TO-240AA
Customer Reference
Detailed Description
Diode Array 1 Pair Series Connection 100 V 100A Chassis Mount TO-240AA
Category
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
840 mV @ 100 A
Manufacturer
DACO Semiconductor
Speed
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Packaging
Tray
Current - Reverse Leakage @ Vr
1 mA @ 100 V
Part Status
Active
Operating Temperature - Junction
-55°C ~ 150°C
Diode Configuration
1 Pair Series Connection
Mounting Type
Chassis Mount
Technology
Schottky, Reverse Polarity
Package / Case
TO-240AA
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
100 V
Supplier Device Package
TO-240AA
Current - Average Rectified (Io) (per Diode)
100A