MBRQ601200CT
DigiKey Part Number
5806-MBRQ601200CT-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MBRQ601200CT
Description
DIODE MODULE SCHOTTKY 200V 300A
Customer Reference
Detailed Description
Diode Array 1 Pair Common Cathode 200 V 300A Chassis Mount Module
Category
Current - Average Rectified (Io) (per Diode)
300A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
900 mV @ 300 A
Speed
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Current - Reverse Leakage @ Vr
5 mA @ 200 V
Diode Configuration
1 Pair Common Cathode
Operating Temperature - Junction
-55°C ~ 150°C
Technology
Schottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
200 V