MBRQ601100CTR
DigiKey Part Number
5806-MBRQ601100CTR-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MBRQ601100CTR
Description
DIODE MODULE SCHOTTKY 100V 300A
Customer Reference
Detailed Description
Diode Array 1 Pair Common Anode 100 V 300A Chassis Mount Module
Category
Current - Average Rectified (Io) (per Diode)
300A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
800 mV @ 300 A
Speed
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Current - Reverse Leakage @ Vr
1 mA @ 100 V
Diode Configuration
1 Pair Common Anode
Operating Temperature - Junction
-55°C ~ 150°C
Technology
Schottky, Reverse Polarity
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
100 V