MBRQ400200CTR
DigiKey Part Number
5806-MBRQ400200CTR-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MBRQ400200CTR
Description
DIODE MODULE SCHOTTKY 200V 200A
Customer Reference
Detailed Description
Diode Array 1 Pair Common Anode 200 V 200A Chassis Mount Module
Category
Current - Average Rectified (Io) (per Diode)
200A
Manufacturer
DACO Semiconductor
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
900 mV @ 200 A
Packaging
Tray
Speed
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Current - Reverse Leakage @ Vr
3 mA @ 200 V
Diode Configuration
1 Pair Common Anode
Operating Temperature - Junction
-55°C ~ 150°C
Technology
Schottky, Reverse Polarity
Mounting Type
Chassis Mount
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
200 V