MBRA800100CT
DigiKey Part Number
5806-MBRA800100CT-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MBRA800100CT
Description
DIODE MODULE SCHOTTKY 100V 400A
Customer Reference
Detailed Description
Diode Array 1 Pair Common Cathode 100 V 400A Chassis Mount Module
Category
Current - Average Rectified (Io) (per Diode)
400A
Manufacturer
DACO Semiconductor
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
840 mV @ 400 A
Packaging
Tray
Speed
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Current - Reverse Leakage @ Vr
1 mA @ 100 V
Diode Configuration
1 Pair Common Cathode
Operating Temperature - Junction
-55°C ~ 150°C
Technology
Schottky
Mounting Type
Chassis Mount
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
100 V