P38-12-FST
DigiKey Part Number
P38-12-FST-ND
Manufacturer
Polytron
Manufacturer Product Number
P38-12-FST
Description
AC/DC CONVERTER 12V -12V
Manufacturer Standard Lead Time
4 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Enclosed AC DC Converters 2 Output 12V -12V 105 ~ 125 VAC Input
Category
Voltage - Output 2
-12V
Mfr
Current - Output 1
800 mA
Series
Current - Output 2
800 mA
Packaging
Bulk
Applications
ITE (Commercial)
Part Status
Active
Operating Temperature
-25°C ~ 71°C
Type
Enclosed
Mounting Type
Chassis Mount
Number of Outputs
2
Size / Dimension
4.10" L x 2.50" W x 2.00" H (104.1mm x 63.5mm x 50.8mm)
Voltage - Input
105 ~ 125 VAC
Approval Agency
CE, cURus, UL
Voltage - Output 1
12V