SLM2A250V1M9
DigiKey Part Number
32-SLM2A250V1M9-ND
Manufacturer
Oslo Switch
Manufacturer Product Number
SLM2A250V1M9
Description
SWITCH PB SPST-NC 10A 250VAC
Manufacturer Standard Lead Time
6 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Pushbutton Switch SPST-NC Standard, Illuminated Panel Mount, Snap-In
Category
Voltage Rating - AC
125 V
Mfr
Voltage Rating - DC
14 V
Series
Actuator Type
Square, Button
Packaging
Bulk
Color - Actuator/Cap
Red
Part Status
Active
Illumination Type, Color
Neon, Red
Mounting Type
Panel Mount, Snap-In
Illumination Voltage (Nominal)
250 VAC
Type
Standard, Illuminated
Termination Style
Quick Connect - 0.250" (6.3mm)
Circuit
Panel Cutout Dimensions
Rectangular - 27.94mm x 22.35mm
Switch Function
On-Mom
Mechanical Life
100,000 Cycles
Current Rating (Amps)
10A (AC/DC)