T38430040 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Curtis Industries
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
Curtis Industries
In Stock: 0
Datasheet
Image for T38430040 is not available
T38430040
DigiKey Part Number
364-T38430040-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
T38430040
Description
CONN BARRIER STRIP 4CIRC 0.375"
Detailed Description
4 Circuit 0.375" (9.53mm) Barrier Block Connector Screws
Bottom Termination
Quick Connect (0.110"), Insulated
Active
Features
Flange
Number of Circuits
4
Number of Wire Entries
4
Pitch
0.375" (9.53mm)
Operating Temperature
105°C
Current Rating (Amps)
20A
Voltage Rating
300V