Image for T38330110 is not available
T38330110
DigiKey Part Number
364-T38330110-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
T38330110
Description
CONN BARRIER STRP 11CIRC 0.375"
Manufacturer Standard Lead Time
18 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
11 Circuit 0.375" (9.53mm) Barrier Block Connector Screws
Category
Wire Gauge
12-22 AWG
Manufacturer
Curtis Industries
Top Termination
Screws
Series
Bottom Termination
Quick Connect (0.110"), Insulated
Packaging
Bulk
Barrier Type
2 Wall (Dual)
Part Status
Active
Terminal Screw Material
Steel
Terminal Block Type
Barrier Block
Terminal Screw Finish
Nickel
Number of Circuits
11
Mounting Type
Chassis, Panel
Number of Wire Entries
11
Operating Temperature
105°C
Pitch
0.375" (9.53mm)
Material - Insulation
Polypropylene (PP)
Number of Rows
1
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Current Rating (Amps)
20A
Base Product Number
Voltage Rating
300V